Rybáci na plovoucím ostrůvku

Ostrůvky pro rybáky

Jak mohou štěrkovny a pískovny přispět k ochraně ohrožených druhů?

Těžební prostory poskytují životní prostředí pro řadu rostlin a živočichů. Často se jedná o druhy, které v člověkem intenzivně využívané krajině těžko hledají své místo, nebo v souvislosti s činností člověka přišly o své přirozené prostředí. Příkladem dobré vůle a spolupráce mezi organizacemi různého zaměření může být vytváření náhradních biotopů právě pro ohrožené druhy živočichů.

Na Tovačovských jezerech a štěrkovně Hulín společnosti Českomoravského štěrk, a.s., v srdci Moravy, probíhá již několik let ve spolupráci s ornitology program na podporu hnízdění ohroženého rybáka obecného.

Plovoucí hnízdní ostrůvky

Plovoucí hnízdní ostrůvky pro vybrané druhy ptáků se používají po celém světě.

První ostrůvky na štěrkovnách ČMŠ byly spuštěny na hladinu v roce 2007. Jednalo se o ostrůvky s dřevěnou konstrukcí. V roce 2010 přibylo 10 trvanlivějších betonových ostrůvků a v létě 2015 se na jezerech ve štěrkovně Tovačov objevilo 7 nových plovoucích betonových ostrůvků a o 5 nových kusů byla posílena také flotila ve štěrkovně Hulín. Tyto nové ostrůvky byly vyrobeny díky finanční podpoře z Operačního programu životní prostředí, kterou obdržela Česká společnost ornitologická.

Celkový počet ostrůvků plovoucích na našich štěrkopískovnách v roce 2017 je 1 dřevěný a 22 betonových.

Ostrůvky jsou opatřeny dřevěnou ohrádkou a štěrkovou vrstvou, takže se rybáci mohou cítit jako doma. Jejich konstrukce je originálním českým průmyslovým vzorem, na jehož vzniku se podíleli odborníci z několika firem a ČVUT Praha. Jednotlivé ostrůvky jsou spojovány do sestav, díky čemuž mohou rybáci tvořit kolonie a účinně se bránit proti predátorům. Rybáci ostrůvky využívají a každoročně na nich hnízdní a vyvede mláďata kolem 50 párů. Na Tovačovských jezerech i v Hulíně probíhá během června a července také tradiční sčítání a kroužkování vylíhlých mláďat rybáků. Ke konci léta se pak ptáci vydají na dalekou cestu do jižní Afriky, kde přečkají zimu.

Rybák obecný

Další projekty

Mimo společný projekt ostrůvků pro rybáky byly díky partnerství mezi společností HeidelbergCement a BirdLife International, významnou mezinárodní organizací na ochranu přírody, jejímž českým partnerem je právě ČSO, realizovány další projekty. V rámci nich byly vytvořeny například naučné tabule o břehulích nebo postavena ornitologická pozorovatelna.

Ing. Kristýna Šebková, Ph.D.

Specialista pro biodiverzitu a územně-plánovací dokumentaci

Provozy

Pro více info klikni na vyznačený bod v mapě

Mládě rybáka obecného.

Na plovoucích betonových ostrůvcích proběhlo sčítání a kroužkování rybáků.

Exkurze na štěrkovně v Tovačově u ostrůvku pro ohrožené rybáky obecné.

Betonové ostrůvky s rybáky obecnými. Rybák obecný

Betonové ostrůvky rybáka obecného.

Líheň rybáka obecného.

Betonové ostrůvky rybáka obecného 2.

Betonové ostrůvky rybáka obecného 3.

Betonový ostrůvek rybáka obecného.

Líhnutí rybáka obecného.

Mláďata rybáka obecného.

Mláďata rybáka obecného 2.

Mládě rybáka obecného.

Mládě rybáka obecného 2.

Pokládka betonového ostrůvku.

Pokládka betonového ostrůvku rybáka obecného.

Rybák obecný (sterna hirundo).

Rybák obecný.

Vejce rybáka obecného.