Biodiverzita úložišť výpěrků v Tovačově
Co jsou to uložiště výpěrků a proč jsou zajímavé?
Osluněná uložiště výpěrků bez vegetace jsou unikátní stanoviště, která osidlují konkurenčně slabé, ale velmi vzácné druhy organismů. Tato stanoviště vznikají postupným usazováním jemnozrnných částic. Uložiště výpěrků se dlouhodobě ukazují jako zcela výjimečná z pohledu ochrany přírody. Oblíbili si je například kulík říční, vzácní pavouci jako slíďák břehový, svižník písčinný a svižník německý nebo samotářské včely.
Uložiště výpěrků vznikají tam, kde se při zpracování suroviny používá voda. Kal s jemnými částicemi se nechává usazovat ve vymezeném prostoru. Po ukončení usazování nastupuje přirozená sukcese vegetace. Jedná se ovšem o extrémní stanoviště s minimem živin a s výraznými teplotními výkyvy, proto sukcese probíhá zvolna. Právě holé povrchy jsou z pohledu ochrany přírody nejzajímavější.
Tovačovská jezera vznikla těžbou štěrkopísku během uplynulých 60 let a v současnosti se rozkládají na 380 hektarech. Štěrkopísek je dobýván především plovoucími bagry ze dna jezer. V současné době můžeme v Tovačově najít uložiště výpěrků v různých fázích sukcese, od těch nejstarších, které dnes již pokrývá les, přes plochy rákosin až po plochy zcela holé, právě vznikající.
Projekt s Českou společností ornitologickou
Na jaře 2017 byl v úzké spolupráci s Českou společností ornitologickou odstartován projekt, zaměřený právě na unikátní prostředí uložišť výpěrků. Cílem projektu je nejenom zkoumat tato stanoviště, ale především vytvořit praktický plán péče tak, aby se co nejlépe využil jejich potenciál. Jedním z výstupů projektu bude také případová studie shrnující možnosti následného využití tak rozsáhlé lokality, jakou Tovačovská jezera jsou, po ukončení těžebních aktivit, s ohledem na její přírodovědnou hodnotu.
V zimě 2017/2018 nás čeká také pilotní vypalování rákosin, které úspěšně zarůstají holé plochy uložišť.
Co už jsme zjistili?
V roce 2017 proběhl díky Agentuře ochrany přírody a krajiny, Správě CHKO Litovelské Pomoraví, úspěšný transfer kriticky ohrožené přesličky různobarvé (Equisetum variegatum) na starší uložiště výpěrků Tovačovské štěrkovny. Tato přeslička vyžaduje plně osluněná vlhká stanoviště. Přirozenými biotopy jsou pro ni např. slatinné louky, prameniště a vlhké písky. V ČR ji nalezneme pouze na několika posledních místech.
Přesličku v rámci projektu dále sledujeme a doufáme, že se rozšíří i na další plochy uložišť výpěrků.
Také tůně vytvořené na podzim 2016 rychle osídlili chránění živočichové, např. čolek obecný, zelení skokani a užovka obojková. Velké množství pulců láká řadu hmyzích predátorů jako larvy vážek a vodní brouky. Na obnažených písčitých březích žije ohrožený svižník písčinný, škvor velký a ještěrka obecná.
Další projekty
Nejedná se o první projekt podpořený díky nadnárodnímu partnerství skupiny HeidelbergCement a sdružení BirdLife International. V rámci této spolupráce byly v uplynulých letech vytvořeny například naučné tabule o břehulích nebo postavena ornitologická pozorovatelna. Na Tovačovských jezerech probíhá také projekt podpory hnízdění rybáků obecných na plovoucích betonových ostrůvcích a jedná se také o lokalitu hojně studovanou v rámci soutěže Quarry Life Award.
Ke stažení
Provozy
Pro více info klikni na vyznačený bod v mapě
Výpěrkoviště.
Hloubení tůní pro obojživelníky a vodní brouky.
Skokan Zelený.
Michal Hykel
Arenaria.
Michal Hykel
Přeslička.
Slíďák Břehový.
Michal Hykel
Slíďák.
Michal Hykel
Majka obecná (samec).
Michal Hykel
Výpěrkoviště v Tovačově.
Výpěrkoviště.
Hloubení tůní pro obojživelníky a vodní brouky.
Skokan Zelený.
Michal Hykel
Arenaria.
Michal Hykel
Přeslička.
Slíďák Břehový.
Michal Hykel
Slíďák.
Michal Hykel
Majka obecná (samec).
Michal Hykel
Výpěrkoviště v Tovačově.