Pískovna Cep II

Netradiční rekultivace pískoven u Suchdolu nad Lužnicí

V pískovně Cep II v jižních Čechách vzniká unikátní projekt. V roce 2011 po soustředěném botanickém a entomologickém bádání navrhl tým výzkumníků rekultivaci, která slouží ochraně přírody i dalšímu vědeckému výzkumu. Výjimečnost tohoto projektu přesvědčila i porotu soutěže Quarry Life Award a zajistila mu první místo v národním i mezinárodním kole prvního ročníku této soutěže. Díky postupné realizaci projektu vzniká na Třeboňsku největší plocha přírodě blízké obnovy.

Pískovny Cep I a Cep II v CHKO Třeboňsko

Pískovny Cep I a Cep II u Suchdolu nad Lužnicí slouží k dobývání štěrkopísku mokrou cestou, postupem těžby tedy dochází ke vzniku jezer. Pískovny leží převážně ve 3. ochranné zóně CHKO Třeboňsko, a i proto se na nich začalo v rámci rekultivací experimentovat ve své době netradičními postupy, které by zachovaly a podpořily přírodovědný potenciál pískoven. Už v roce 1998 vznikly první mělčiny a tůně a borovicová výsadba mírně ustoupila přirozenému vývoji. Ten vede ke vzniku vzácných biotopů, které hostí mnoho ohrožených druhů. Můžeme zde narazit například na majku fialovou, krtonožku obecnou, slíďáka písečného, čolka obecného i čolka horského, z rostlin na bělolist nejmenší nebo nahoprutku písečnou.Na tuto spolupráci těžební organizace a Správy CHKO Třeboňsko navázal v roce 2011 projekt jihočeských odborníků „CEP II – pískovna pro biodiverzitu“.

Projekt Quarry Life Award – mezinárodní vítěz prvního ročníku soutěže 2011/2012

Soutěž Quarry Life Award byla poprvé vyhlášena skupinou HeidelbergCement v roce 2011. Jedním z hlavních cílů soutěže je zvyšování povědomí o biologické rozmanitosti lomů a pískoven. Tento cíl byl beze zbytku naplněn díky projektu odborníků z jižních Čech.

Tým se pustil nejdříve do výzkumné části projektu. Zaměřil se na srovnání druhové bohatosti v různých typech rekultivací provedených v minulosti. Po druzích rostlin a hmyzu pátrali členové týmu v „divoké“ části pískovny, která byla z iniciativy Správy CHKO Třeboňsko před 15 lety ponechána samovolnému vývoji, stejně jako v tradičně rekultivované části s vysázenou borovicí lesní. Na podzim porovnali botanici i zoologové počty nalezených a zastoupení ohrožených druhů mezi různými typy rekultivací. Potvrdila se jim jejich dosavadní zkušenost z jiných částí republiky: plochy ponechané spontánní nebo řízené sukcesi hostí daleko větší množství a více vzácných druhů než borové monokultury.

Na základě výsledků doporučili v druhé fázi projektu soutěžící způsob péče o stávající rekultivované plochy a navrhli podobu části pískovny určené k další rekultivaci. Pod dohledem soutěžících biologů z Jihočeské univerzity a z občanského sdružení Calla, ve spolupráci se Správou CHKO Třeboňsko a díky realizaci společnosti Českomoravský štěrk, se tak začaly rýsovat nové obrysy břehu. Na většině území byl upraven terén tak, aby vznikly co nejrozmanitější podmínky pro osídlení pískomilnými či mokřadními rostlinami a živočichy. Zároveň bylo snahou vytvarovat břeh tak, aby zůstal domovem těchto druhů po co nejdelší dobu bez dalších nutných obnovných zásahů. Vznikly také experimentální plochy – několik desítek tůní a kopečků, na kterých pokračuje výzkum s cílem poznat zákonitosti obnovy pískovny.

Nové plochy spolu s obdobnými staršími na pískovně Cep II tvoří dohromady největší plochu, která je v současnosti v českých pískovnách ponechána přírodě blízké obnově. Spolupráce s jihočeským týmem přírodovědců pokračuje a každý rok přinese nové nápady, jak postupovat s rekultivací, nebo nové nálezy.

Další projekty

Na jaře 2017 došlo na březích pískovny Cep I k obnově tůní pro ropuchu krátkonohou, která ke svému rozmnožování potřebuje mělké a nezarostlé tůňky a kaluže.

Rekultivace s využitím přírodě blízké obnovy a s cílem zvýšit biologickou rozmanitost území jsou po ukončení těžby jednou z našich priorit. V roce 2016 uběhlo 10 let od úspěšné rekultivace v Mašovicích. Na zajímavý projekt obnovy se můžeme těšit také ve štěrkopískovně v Mankovicích v CHKO Poodří, která byla otevřena v roce 2012. Díky těžbě v této lokalitě vznikne v místě původního kukuřičného pole soustava jezer, mělčin a rákosin.

Ing. Kristýna Šebková, Ph.D.

Specialista pro biodiverzitu a územně-plánovací dokumentaci

Provozy

Pro více info klikni na vyznačený bod v mapě

Cep II - Provozovna.

Cep II - rekultivace.

Cep II - rekultivace.

Soutěžící v provozovně CEP II.

Rekultivace.

Rekultivace 2.

Rekultivace pískoven.

Rekultivace pískoven 2.

Cep II - pokusné plochy, pohled jih.

Rekultivace - výsadba.