Medolomy v Hrabůvce, Opatovicích a Tovačově
Společnost Českomoravský štěrk, a.s., produkuje od roku 2016 nejen kamenivo, ale také med, a to na třech provozovnách – v Hrabůvce, Tovačově a Opatovicích. Oblíbený včelí produkt však nedobývá těžká technika, ale místní včelaři zapojení do projektu Medolomy.
Těžební společnost začala v roce 2016 na svých provozovnách podporovat zakládání včelařských kroužků a chov včel. V rámci těchto kroužků se jejich členové seznamují nejen se včelařením a prací kolem úlů, ale také s různými zajímavostmi přírody a potřebou její ochrany. Tato aktivita již nese své ovoce, a to nejen med, ale především nové zájemce o včelaření a venkovní aktivity z řad dětí a mládeže a přátelské vztahy mezi těžební společností, místními včelaři a školami.
Proč zrovna včely?
Včely jsou blanokřídlý hmyz, charakteristický stavbou díla z vosku vyprodukovaného vlastní voskovou žlázou. Patří mezi ně nejen všem dobře známá včela medonosná, ale také včely samotářky, čmeláci a tropické bezžihadlé včely. Se včelami (s výjimkou těch tropických) se běžně setkáváme i v našich lomech a pískovnách. Nejvýznamnějším přínosem včel pro krajinu je její role opylovače. Při sběru nektaru a pylu je na svém těle přenáší z jedné rostliny na druhou, a tím umožní opylení květu a vytvoření plodu. Význam mají především pro ovocné stromy (jabloň, hrušeň, švestka,…), ale také třeba pro okurky, jetel, květák nebo slunečnici. Včelaři a jejich okolí však oceňují především včelí produkty jako je výborný med, vosk nebo propolis.
Včelařské kroužky
V Tovačově vznikl díky spolupráci mezi společností Českomoravský štěrk, a.s., která provádí těžbu štěrkopísku v oblasti Tovačovských jezer, Základní a mateřskou školou Tovačov a pobočkou Českého svazu včelařů v Tovačově, zcela nový volnočasový kroužek pro mladé včelaře. V rámci kroužku se místní děti starají o své 4 úly, umístěné v tzv. Včelím koutku, vytváří oddělky, reprezentují kroužek na soutěžích a akcích města a dokonce pořádají přednášky pro své vrstevníky! V Opatovicích vznikla Včelí zahrádka se zázemím pro kroužek, jehož členové plánují například založení kvetoucích záhonů, vytvoření naučné stezičky zaměřené na medonosné dřeviny nebo pořádání ukázek stáčení medu pro veřejnost.
V Hrabůvce se péče o úly ujali studenti ze Střední lesnické školy v Hranicích. Prvním krokem byla rekultivace výsypky, na které měly úly stát. Vysadili mnoho druhů stromů a vyseli druhově bohatou luční směs, aby se na tzv. Medové výsypce měly včely dobře.
Další projekty
Medolomy nejsou jediným projektem, do kterého jsou zapojeny děti. Na pozorování a propagaci jedinečnosti a přírodovědné zajímavosti kamenolomu Kosov se podílí středoškoláci z Jihlavy, další studenti bývají zapojeni do projektů v rámci soutěže Quarry Life Award nebo se k nám na provozovny přichází podívat alespoň na exkurze. Mezi ty nejoblíbenější patří bezesporu letní kroužkování rybáků obecných v Tovačově.
Studenti rekultivují výsypku v Hrabůvce.
Děti v Tovačově.
Příprava úlů v Tovačově.
Úl v Opatovicích.
Med ze štěrkovny.
Včely u lomu.
Úly v Opatovicích.
Úly na výsypce v kamenolomu Hrabůvka.
Studenti rekultivují výsypku v Hrabůvce.
Děti v Tovačově.
Příprava úlů v Tovačově.
Úl v Opatovicích.
Med ze štěrkovny.
Včely u lomu.
Úly v Opatovicích.
Úly na výsypce v kamenolomu Hrabůvka.