Biologický monitoring v pískovně Planá nad Lužnicí
V pískovně v Plané nad Lužnicí pokračuje biologický monitoring, který započal v roce 2018 a jehož dílčí závěry jsou podkladem pro chystanou změnu plánu sanace a rekultivace. Hlavním důvodem pro změnu plánu je přítomnost vysoké variability biotopů od suchých písčitých dun po přechodová, dočasně vlhká stanoviště až po vodní prvky s relativně stálou vodní hladinou. Na těchto plochách se nachází vysoký počet tzv. specialistů, tj. druhů, které jsou úzce spjaté s určitým typem biotopu, jsou na něm životně závislí. Pískovna poskytuje habitat jak xerotermofilnějším druhům a specialistům písečných dun, tak unikátním komunitám druhů vlhkých stanovišť.
V roce 2020 byl zaznamenán výskyt (někdy dokonce hnízdění) kulíka říčního, konipase bílého, strnada lučního, rákosníka obecného, čápa černého a břehule říční. Z obojživelníků se v tůních rozmnožovaly tyto druhy: skokan zelený, ropucha obecná, čolek obecný. Z plazů se zde pravidelně rozmnožuje užovka obojková a ještěrka obecná. Velmi zajímavým nálezem z jara tohoto roku je spatření hnědáska kostkovaného, motýla vázaného na teplé bezlesí s drny trav vzniklých přepásáním. Nachází se však taktéž na písčinách a druzích nízkostébelnatých trav.
Monitoring provádí dnes již vysokoškolští studenti Jakub Vácha a Šimon Zeman, kteří započali výzkum v pískovně v rámci 4. ročníku soutěže Quarry life award (2017-2018) a s jeho výsledky se umístili na prvním místě v kategorii Vědecko-výzkumné projekty.
© Jakub Vácha foto.
Pískovna Planá nad Lužnicí.
Planá nad Lužnicí.
© Jakub Vácha foto.
Pískovna Planá nad Lužnicí.
Planá nad Lužnicí.