Tůně a vřesoviště na jezeře Cep I jsme zbavili náletových dřevin

Na jaře 2020 bylo realizováno plošné vyřezání dřevinného náletu a zároveň byla vysečena plocha o celkové rozloze 2,74 ha v břehovém pásmu jezera Cep I v Suchdole nad Lužnicí. Větší větve byly shromážděny do kup a slouží jako útočiště pro plazy a drobné ptactvo, tráva a ostatní nálet byl na místě pálen (hlášení Hasičskému sboru). Tento typ zásahu je potřeba provést vždy jednou za cca 3-4 roky, aby se předešlo zarůstání písčitých litorálních a břehových partií náletem dřevin či rozvojem rákosovitých porostů skrz celé plochy tůní a mokřadů, které zde byly vytvořeny na podporu rozmnožování ropuchy krátkonohé. Navození primární sukcese je základem pro rozvoj na živiny chudých mokřadních společenstev a biotopů písčin.

Na duny, přesypy aj. morfologické terénní nerovnosti písčitého povrchu je vázána spousta bezobratlých živočichů. Jedná se o velmi cenné biotopy s výskytem řady vzácných a ohrožených druhů organismů. V lokalitě se vyskytuje nejen kriticky ohrožená ropucha krátkonohá (Bufo calamita), ale na mokřadní stanoviště jsou rozmnožováním vázány další zvláště chráněné druhy obojživelníků - blatnice skvrnitá (Pelobates fuscus), skokan štíhlý (Rana dalmatina), rosnička zelená (Hyla arborea) a čolek obecný (Triturus vulgaris). Písčité břehy v raných sukcesních stádiích využívá k hnízdění kulík říční (Charadrius dubius). Písčitá stěna na břehu jezera je pravidelně každoročně připravována pro hnízdění břehule říční (Riparia riparia). I přes zákaz vstupu (území je dobývacím prostorem) zde dochází v letním období ke koupání, stěny jsou ničeny chozením po jejich koruně a tím dochází k borcení nor, což má za následek usmrcování mláďat břehulí. Prostor byl proto opětovně ohrazen a byly zde nainstalovány informační tabule o zákazu vstupu.

Na managementových opatřeních, termínech i formách zásahů spolupracujeme s pracovníky z Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko.

Ing. Kristýna Šebková, Ph.D.

Specialista pro biodiverzitu a územně-plánovací dokumentaci

Pískovna CEPI.

Obojživelník_CEPI.

Písčitá stěna na břehu jezera CEPI.