Generální oprava ostrůvků pro rybáky v Tovačově

Počasí si nejen s námi hrálo po celou zimu a jaro, ale i s ostrůvky pro rybáky. Ty jsou především díky častým rozdílným teplotním výkyvům a větrnému počasí každoročně poškozovány na svém oplechování, dřevěné podlážce i vnitřních příčkách. Již na podzim bylo vedením společnosti Českomoravský štěrk, a.s., rozhodnuto o generální opravě ostrůvků na Troubském a Annínském jezeře. Z důvodu větrného počasí v průběhu celého dubna se podařilo k ostrůvkům dostat až v květnu.

Hnízdící dna byla navýšena dubovými trámky položenými na betonový ostrůvek, tak aby studená voda co nejméně ovlivňovala vývojová stádia vajíček v hnízdech. Na dno byly položeny nové rošty a na ty teprve rozdělovací příčky, které mají pomoci štěrku odolávat větrnému počasí a jeho „zfoukávání“ na jednu stranu. Obvodové pletivo bylo nahrazeno plechem bez zaoblení na horní hraně jednak z důvodu znemožnění posedu predátorů na ostrůvku a jednak dostat se skrz plech na ostrůvek. Po provedení nutných oprav byl na ostrůvky doplněn nový štěrk frakce 4/8, který se jeví jako nejvhodnější pro hnízdění rybáků. 

Na projektu podpory hnízdění pro rybáky spolupracujeme s Českou společností ornitologickou (ČSO), která instalovala na jednom z našich ostrůvků v Troubkách kameru. Vzhledem k šetření baterie napájející kameru, snímání probíhalo pouze ve dne. Tento rok ČSO přistoupilo ke koupi nové baterie, která umožní častější výměnu a tím snímat současný stav i v noci a to z důvodu příp. odhalení predátorského ataku. Online přenos můžete sledovat zde.

Doufáme, že nová opatření na podporu hnízdění rybáků budou úspěšná. Rádi bychom poděkovali panu P. Fromelovi, který opravy ostrůvků se svými kolegy provedl, a vedoucímu provozovny panu J. Čalkovskému, který byl při všech pracech velmi nápomocen, a samozřejmě všem ostatním, kteří se na této akci podíleli.
 

Ing. Kristýna Šebková, Ph.D.

Specialista pro biodiverzitu a územně-plánovací dokumentaci

Ostrůvek pro rybáky před opravou.

Ostrůvek pro rybáky po opravě.