Cena Olomouckého kraje za přínos v oblasti životního prostředí pro Tovačov

 Olomoucký kraj se letos poprvé rozhodl udílet Ceny za přínos v oblasti životního prostředí. Ovzduší, vodní zdroje, příroda a krajina - to jsou nedílné součásti životního prostředí, které nás obklopují, a o které bychom měli pečovat. I proto se Olomoucký kraj rozhodl ocenit a zviditelnit ty, kterým na stavu životního prostředí záleží. Pro 1. ročník byly vybrány čtyři kategorie, z nichž každá je rozdělena do dvou podkategorií za dlouhodobý přínos a významný počin v loňském roce.

Slavnostní vyhlášení cen proběhlo 18. září v centru ekologických aktivit Sluňákov. Společnost Českomoravský štěrk, a.s., byla nominována v podkategorii za dlouhodobý přínos a umístila se na 2. místě (v kategorii VODA). Ocenění společnost získala za aktivity na provozovně Tovačov.

Tovačovská těžební jezera jsou nejen zdrojem písku a štěrku pro stavební účely v širokém okolí, ale i územím, kde dlouhodobě dochází k cílené druhové a biotopové ochraně, zjednodušeně řečeno k ochraně přírody.

Od roku 2008 byly postupně navrženy, vyvíjeny a nakonec postaveny umělé plovoucí ostrůvky pro rybáka obecného, což je silně ohrožený druh, který kvůli úpravám toků ztratil původní hnízdní prostředí. V současnosti na pěti ostrůvcích na Skašově a Troubkách hnízdí průměrně okolo 30 až 50 párů rybáků. Monitoring a kroužkování je prováděno ve spolupráci s MOS – ornitologickou stanicí v Přerově.

Dále se od roku 2016 na pěti lokalitách chrání přeslička různobarvá, kriticky ohrožený druh, který tam byl ve spolupráci s CHKO Litovelské Pomoraví v drnech transferován.

V roce 2016 také proběhl ve spolupráci s Českou společností ornitologickou projekt „Birdlife“, jehož cílem byl průzkum a návrh dalších opatření na podporu biodiverzity. Tato opatření, především na podporu bezobratlých na výpěrkovištích, jsou postupně realizována v rámci rekultivačních a sanačních prací. Na podporu hnízdění se od roku 2019 realizuje vznik izolovaného „ptačího“ ostrova – Remízek.

Co se týče ostatních aktivit v oblasti ochrany přírody, od roku 2016 probíhá včelařský kroužek na včelínech spol. Českomoravský štěrk ve spolupráci se základní školou v Tovačově a Českým svazem včelařů. Za účelem podpory komunitní spolupráce vznikl v roce 2007 také Spolek pro Tovačovská jezera, jehož členové jsou všechny zainteresované strany, které se územím zabývají v širším kontextu.

Zdroj: Ceny Olomouckého kraje

Ing. Kristýna Šebková, Ph.D.

Specialista pro biodiverzitu a územně-plánovací dokumentaci

Ke stažení