Břehule říční (Riparia riparia)

Břehule říční (Riparia riparia)Břehule říční je v pískovnách společnosti Českomoravský štěrk našim pravidelným letním spolubydlícím. Břehule je nejmenší českou vlaštovkou a v pískovnách na ni můžete narazit docela často. Od vlaštovky nebo jiřičky ji poznáte podle hnědého hřbetu a krátkého ocasu. Ve svislých stěnách si vyhrabává noru 50 -100 cm hlubokou, na konci vystlanou trávou a peřím, kde pak hnízdí od května do srpna.V jedné stěně můžeme najít kolonii čítající desítky až tisíce párů břehulí! Jejich počet se bohužel poslední dobou v Čechách i v Evropě snižuje, proto byly zařazeny mezi ohrožené druhy a jsou u nás zákonem chráněné.

Proč je vlastně břehule tak ohrožená?

Přirozenými hnízdišti břehulí jsou strmé říční břehy obnovované povodněmi. Jelikož je v dnešní krajině kvůli regulaci řek míst vhodných pro hnízdění nedostatek, musí si břehule hledat nová hnízdiště. Vhodné podmínky nachází zejména v pískovnách, ale také v jiných člověkem vytvořených místech (hromady hlíny či písku, stěny výkopů, úložiště popílku či otvory v říčních nábřežích), kde však často dochází ke kolizi s lidskou činností.V pískovnách ČMŠ jsou pro břehule připraveny vhodné stěny k hnízdění vysoké alespoň 3 metry, kde se do nor nedostane ani člověk, ani přirození predátoři jako např. jezevec. Po dobu hnízdící sezóny (většinou od dubna do srpna) jsou stěny vyloučeny z těžební činnosti. Největší kolonie břehulí  tradičně hnízdí ve stěně pískovny Božice na jižní Moravě. Velkou radost máme také z břehulí v Tasovicích a v Plané nad Lužnicí.

Břehule říční se stala Ptákem roku 2013

Už od roku 1992 vyhlašuje Česká společnost ornitologická (ČSO) každoročně Ptáka roku. Cílem této kampaně je upozornit na zajímavé ptačí druhy žijící kolem nás a vybídnout veřejnost k jejich sledování a praktické ochraně. Z druhů ne až tak vzácných, ale přesto ohrožených, padl v roce 2013 výběr na břehuli říční. Do kampaně se zapojila také společnost Českomoravský štěrk.

Podpora břehulí v našich provozovnách a účast v kampani Pták roku je dalším společným počinem s ČSO a praktickou ukázkou naplňování deklarace o spolupráci, podepsanou společností HeidelbergCement AGBirdLife International v roce 2011.

Ing. Kristýna Šebková, Ph.D.

Specialista pro biodiverzitu a územně-plánovací dokumentaci

Provozy

Pro více info klikni na vyznačený bod v mapě

Odkazy na další informace