Rekultivace bývalého lomu Koprovka

Bývalé výhradní ložisko stavebního kamene Olšany se nachází cca 30 km od Brna mezi obcemi Habrovany a Olšany. V minulosti bylo toto ložisko rozfáráno třemi menšími lomy. Po levé straně silnice Habrovany - Olšany lomy zvanými "Koprovka" a "Zouharka", které jsou v dnešní době již zaniklé, a po pravé straně lomem zvaným "Seče", ve kterém stále probíhá hornická činnost, ukládání výpěrků z praní drceného kameniva z kamenolomu Luleč. Části "Koprovka" a "Zouharka" byly po vydobytí ložiska sanovány a částečně technicky rekultivovány. V rámci sanace a rekultivace byly do prostoru lomu postupně ukládány výpěrky kameniva.

Cílem biologické rekultivace, která začala na jaře 2019, je částečná redukce akátových porostů, likvidace ložisek křídlatky japonské, prohloubení a rozšíření spontánně vzniklých tůní a především podpora rozvoje travinno-bylinného společenstva metodou mulčování biomasou z druhově bohatých porostů a podsevem směsí bylin. Rekultivovaná plocha je území poměrně dosti heterogenní, např. druhová pestrost cévnatých rostlin je až překvapivě vysoká. V létě roku 2019 proběhlo ve spolupráci s ČSOP Pozemkovým spolkem Hády mulčování biomasou odebranou z oblasti Hádecké planinky na ploše cca 1000 m2 na prostřední etáži. Současně s mulčováním byly plochy na střední etáži zahrnuty do trvalých ploch pro sledování vývoje vegetace, jehož pozorování provádí odborníci z Mendlovy university v Brně, fakulty Lesnické a dřevařské. Celkem bylo založeno 10 trvalých ploch o velikosti 5x5 m. Cílem mulčovaní je vytvoření stabilního, trvale udržitelného, druhově bohatého suchého travního porostu s výrazným podílem květnatých druhů odebraných z bazifilních teplomilných trávníků. 

Na jaře 2019 byly vytvořeny 2 tůně na podporu rozmnožování obojživelníků, které díky téměř nepropustnému charakteru výpěrkového materiálu vydržely téměř po celé vegetační období s hladinou vody vyšší jak 30 cm. Na hloubení tůní a likvidaci drobného náletu akátu se podíleli středoškolští studenti Lesnické školy ze Žlutice v rámci své středoškolské praxe u naší firmy.Pro optické sledování změn bylo na rekultivované ploše nainstalováno celkem 7 fotobodů, z kterých budeme vývoj na jednotlivých stanovištích fotograficky dokumentovat. Ve výše uvedených opatřeních se bude pokračovat i v následujících 3 letech s pravidelnou péčí a ve spolupráci s ČSOP Pozemkový spolek Hády, Mendlovou univerzitou a dalšími odborníky jako jsou lesníci, krajináři a další.
 

Ing. Kristýna Šebková, Ph.D.

Specialista pro biodiverzitu a územně-plánovací dokumentaci

Tvorba tůně.

Mulčovací travní směs z Hádů a Klajdovky.

Ropucha obecná.

Dysphania (Chenopodium) botrys.